- Sheldon Cooper párkapcsolati szerződése
A kedvenc tv sorozatomban, az Agymenőkben, találkoztam először a párkapcsolati szerződés fogalmával, amikor a főszereplő, Sheldon Cooper, átadott egy 31 oldalas iratot a barátnőjének, Amynek.
Nagyot nevettem azon, hogy – a szerződés szerint – csak abban az esetben engedélyezett a kézfogás, ha valamelyikük leesni készül egy szikláról, szirtről, vagy szakadékból, illetve, ha Nobel-díjat kap. Vagy azon, amikor Amy, a nagynénje meglátogatását – az előírt protokollt követve – 72 órával előbb írásban kérvényezte Sheldonnál, majd ellenőrizte az autója kerekeit, valamint utánanézett, hogy milyen oltások kellenek ahhoz, hogy Orange Megyébe utazzanak. (Kiderült, hogy semmilyenek.)
Ezek a szabályok nagyon viccesek, hiszen ez a sorozat a világ legjobb vígjátéka, de maga az ötlet komolyan elgondolkodtatott.
- Miért lehet rá szükség?
Lehet, hogy kevesebb párkapcsolati probléma lenne, ha úgy gondolkodnánk, mint Sheldon és Amy? Segítene, ha a párok megállapodnának abban, hogy hogyan szeretnének együtt élni?
A szerződés a felek kölcsönös és egybehangzó akaratnyilatkozatával jön létre.
Nézzük, mi szükséges ehhez egy párkapcsolatban:
- Magas szintű önismeret kell ahhoz, hogy tudjuk, mit akarunk. Aki tisztán látja, és fel is vállalja önmagát, az pontosan tudja, hogy milyen kapcsolatot akar, milyen érzéseket akar megélni a párja mellett.
- Azt mondják, hogy a párkapcsolatok leggyakrabban a rossz kommunikáció miatt bomlanak fel. A „Mi a baj, semmi” típusú kommunikáció helyett, ki kell tudnunk fejezni pontosan, hogy mit akarunk, mit érzünk. Képesnek kell lennünk arra, hogy megértsük a párunkat, megértessük saját magunkat, és minden esetben egyességre jussunk.
- A párkapcsolat másik legnagyobb ellensége az elvárás. A szerződésben a felek bármiről rendelkezhetnek, amiről csak akarnak. Önismerettel, és jó kommunikációval mindkét fél számára elfogadható megállapodás köthető, amivel az elvárások kiküszöbölhetők.
- Tippek párkapcsolati szerződéshez
Nagyon jó, ha a pár, a számára fontos dolgokról meg tud szóban egyezni, de még jobb, ha a megbeszélteket írásba foglalja. Ezt megtehetik a saját szavaikkal, semmilyen formakényszer nincs, illetve ha felmerül a szükségessége, kiegészíthetik, módosíthatják.
Azokban a párkapcsolati szerződésekben, amiket láttam, többek között, az alábbiak voltak részletesen kifejtve:
- Együtt töltött, minőségi idő, ahol azt írja le a pár, hogy hetente hány alkalommal, milyen időtartamban, és hol tölt együtt kettesben minőségi időt.
- Anyagiak – ahol azt fogalmazzák meg, hogy a közös életül során felmerült költségeket milyen arányban vállalják.
- Külső megjelenés – láttam olyan szerződést, ahol a pár meghatározta, hogy hetente hányszor edz, melyikük mit vehet fel, és mit nem, stb.
- Konfliktusok kezelése – ahol abban állapodik meg a pár, hogy nem fekszenek le aludni haraggal.
Hétvégén találkoztam egy nagyon kedves párral, akiknek van párkapcsolati szerződésük. A tökéletes összhang, amit rajtuk láttam, meggyőzött arról, hogy bár párkapcsolati szerződést kötni elsőre nem hangzik túl romantikusnak, de hosszú távon – fejlesztve az őszinte kommunikációt, önismeretet, és az elfogadást – segít a boldog párkapcsolat elmélyítésében.
(A kép forrása: gala.de, az animált gif forrása: giphy.com)
Szerdától lehet, innen 🙂
Honnan lehet letölteni ilyen párkapcsolati szerződés mintát?
Köszönöm szépen Feri!
Gratulálok! Nagyon olvasmányos! Várom a folytatást!